Dinleyiciyi Kazanmak İçin 2 Dakika

Sunumlar bir çok bilimin bir arada çalışma yapılabilecek ve buradaki çıkarımların ders olarak anlatılabileceği yerlerdir. Psikoloji, sanat, sosyoloji, matematik ve bir çok farklı bilim alanına göre bir işlevsel tekniği vardır. Hepsinin önem verdiği tek şey dinleyicinin sunumdan sıkılmasını engelleyici öneriler yaratmak. Dinleyiciyi ne kadar sürede kazanmanız lazım? Bu süre sunumuzu dinlemelerine sebep verecek mi? Bu 2 dakikalık sürede neler yapılmalı? Bu yapılan şeyler yeterli olacak mı? Biz sizler için 2 dakikada etkilemenin yollarını sunuyoruz.

 

1- Şaşırtıcı Bir İstatistik Paylaşın

Sunuma şaşırtıcı bir istatistikle başlamak dinleyici veya izleyicilerin dikkatini hemen sunumda toplar. Bu tekniğin tutarlı olmasın için en önemli şey istatistiğiniz doğru / güvenilir olması ve sunumun kalanıyla doğrudan ilişkide olması gerekmektedir. Eğer ki sunumda verilen istatistik kalan slaytlarda veya içeriklerle uygun değilse dinleyiciler tarafında büyük bir kafa karışıklığı olur ve algı tamamen sizden kopar.

 

2- Hikaye İle Başla

Hikayeler kişilerin hayatlarıyla doğrudan ilişki kurabileceği bir anlatım yöntemidir. Bu tarz hikayelerle sunuma başlamak sıcak bir ortam sağlar ve dinleyiciler size hikaye yoluyla empati kurarak bağlanırlar. Hikaye aracılığı ile anlatmış olduğunuz veriler dinleyici veya izleyici hedef kitlenize doğrudan ulaşacaktır. İçerikleriniz hikayeler anlamlı ve anlaşılabilir kılacaktır.

 

3- Kışkırtıcı Bir Bonusla Başlamak

Sunumu şaşırtıcı ve kışkırtıcı bir teklif ile açarsanız sunuma dikkat bir anda artacaktır. Örneğin, ” Bu sunumla satışlarınız %200 artış gösterecek” gibi. Bu tip teklifler sizin belirli bir araştırma sonucu bu teklif etme özgüvenine ulaştığınızı düşündürecektir. Güven ortamı sağlayacaktır sunumu dinleyenlere. Tabi ki verdiğiniz bonuslar tutarlı olmalı. 🙂

 

4- Geleceği Resmedin

Bu biraz daha resmettiğiniz olayların veya geleceğin karşı taraf ile doğrudan ilişkiyi kurmanızla alakalıdır. Siz onların tercih edebileceği bir geleceği resmedin ve onlar sizi dinlemek için pürdikkat sözlerinize ya da sununuza odaklansınlar. Onlara o geleceği yaratabilecekleri ilhamını verin.

 

İlk izlenimler her zaman önemlidir. Bu izlenimleri başlangıç olarak tanıyarak sunumunuzun geri kalanında yaratıcı ve kaliteli verileri onlarla paylaşabilirsiniz. Yukarı bahsettiğimiz 4 taktikten birisini kullanarak onların hem saygısını kazanmış olur hem de bölünmemiş ilgisine sahip olursunuz.

Yorum Bırakın