Pandemi Döneminde Online Sunumun İncelikleri

Pandemi ile birlikte yaşanan değişiklikler iş hayatına büyük ölçüde yansıdı. Reel iş hayatının online platformlara taşınmak zorunda kaldığı bir dönemin içerisindeyiz. Bu da alışılmış düzenin dışına çıkıp, yeni planlamalar yapmayı ve yeni stratejiler geliştirmeyi gerektiriyor. İş hayatının önemli bir parçası olan sunumlar için de aynı şey geçerli.

Artık tüm sunumlar, aşina olmadığımız şekilde online platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor.Peki, online sunum nasıl etkileyici bir şekilde yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? Hangi teknikler kullanılmalıdır? Bu gibi soruların yanıtlarını bu yazıda sizler için derledik.

 

 

Online Kanallarda Nasıl Sunum Hazırlanır?

Online sunum hazırlamak için pek çok platform bulunmaktadır. Sunum dosyasını hazırlarken, temel amaç ve hedefler, yüz yüze yapılan sunumlarla aynıdır. Aktarılmak istenen fikir ve bilgiler için uygulanması gereken anlatım tekniklerinde herhangi bir değişim olduğu söylenemez. Fakat sunum sırasında bazı değişikliklerin uygulanması durumu söz konusu.

Görsel dünyanın gücünden sonuna kadar faydalanmak gerek. Sunumların, aynı ortamda karşılıklı bir araya gelmeden yapılması, görselliğin daha çok ön plana çıkmasını zorunlu kılıyor. Bu sayede anlatıcının tüm dikkatleri çekmesi ve bunu sürdürülebilir kılması kolaylaşıyor.

Online dünyada olmanın avantajından faydalanarak; kullanılacak görsellerin sadece fotoğraf, grafik gibi öğelerle sınırlandırılmaması gerekiyor. Video hazırlamak da sunumların bir parçası haline geliyor ve hatta zaman zaman daha etkileyici bir tercih oluyor. Sunumun ana fikrini anlatan bir videonun ardından yapılan konuşma ile fikri desteklemek, akılda kalıcılığı arttırıyor.

 

Online Sunumda Başarıyı Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Sunum sırasında başarılı sonuç elde etmek için iki temel nokta vardır: İyi hitap yeteneği ve göz teması kurmak. Online ortamda bunu başarabilmek biraz zorlaştığı için verilmek istenen duyguyu, fikri karşı tarafa aktarabilmek adına birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekiyor.

Önemli kısımlar için bir video hazırlanabilir. Videoda anlatıcının pozisyonu, göz teması kurmuş etkisi yaratacaktır.  Fakat sadece önceden çekilmiş bir video ile bütün sunumu tamamlamak doğru değil. Videonun ardından canlı yayına geçip, iyi hitap yeteneğini devreye sokmak gerekli. Hatta iyi bir ses ve ışık ekipmanı ile bunu destekleyerek etkiyi kuvvetlendirmek de mümkün olabilir.

Teknik detayların desteğinden faydalanarak, sunum için doğru ambiyansı yaratılmalıdır. Anlatıcının, sahnede veya toplantı salonunda gibi hissetmesini sağlayacak bir hayal gücü ve motivasyona sahip olması şart. Bunu yakalamak için sunum yapılan ortamda birkaç objeden ve kıyafetlerin gücünden yararlanılabilir.

Anlatıcının, dinleyicileriyle arasında ekran olmasının hitap gücünü etkilemesine izin vermemesi gerekiyor. Ekran, göz teması kurma kısmında zorluk yaratsa da anlatıcı, sunumuna odaklanır ve enerjisini yüksek tutarsa, istediği verimi alacaktır.

Online ortamda sunum yapmak, kullanılan görsellerin eskiye oranla daha çok dikkat çekmesine zemin hazırlar. Bu durum, sunum tasarımının hatasız olmasını zorunlu kılıyor. Her zamankinden daha çok özen gerektirdiğinin altını çizmek gerek.

 

Online Sunumun Avantajlarından Nasıl Faydalanılır?

Online sunumun en büyük avantajı, sahne korkusu olan kişiler için rahat bir ambiyansa sahip olmasıdır. Daha kontrollü bir heyecanla sunum yapmayı kolaylaştırma etkisinden sonuna dek faydalanılabilir.

Zaman kazandırma özelliği vardır. Sunuma gitmek için yolda harcanan zaman, sunumun daha iyi olması için kullanılabilir.

Daha gerçekçi provalar yapılabilir. Prova için herhangi biri ya da birileriyle görüntülü konuşma yapılarak sunum aktarılabilir. Hatalar fark edilip, düzeltilebilir ve heyecanın azalması kolaylaşır. Gerçek sunum günü geldiğinde değişen tek şey, dinleyiciler olacağı için istenen kusursuz performansın yakalanma oranı yükselir.

 

Online Sunumlarda Sunugoo Ne Vaat Ediyor?

Sunugoo olarak, reel sunumlarda sunduğumuz hizmetlerin her birini, online sunumlar için de vermeye devam ediyoruz. Bu platformlarda etkili sunum yapmanız için tüm aşamalarda, uzman ekibimizle yanınızdayız.

Daha detaylı bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırakın